Kup tabletki Citramon Ultra 10 szt

Tabletki Citramon Ultra 10 szt

Condition: New product

984 Items

14,94 $

More info

Aktywne składniki

Kwas acetylosalicylowy + Kofeina + Paracetamol

Formularz zwolnienia

Pigułki

Skład

kwas acetylosalicylowy - 0,2400 g -0,1800 g paracetamolu, kofeina- 0,0273 g, w przeliczeniu na kofeiny monohydrat 0,0300 g pomocnicze: hydroksypropylometylocelulozy (hypromelozy), skrobia ziemniaczana, koloidalny ditlenek krzemu (Aerosil®), cytrynowym monohydrat, krospowidon, monohydrat laktozy, glikol polietylenowy 6000 (makrogol 6000), celuloza mikrokrystaliczna, kwas stearynowy, substancje pomocnicze w Otoczka Opadry II (seria 85), alkohol poliwinylowy, makrogol, talk, dwutlenek tytanu, tlenek żelaza czarny, żelaza o Żółty Ksid, czerwony tlenek żelaza.

Efekt farmakologiczny

grupa FARMAKOLOGICZNE: środki przeciwbólowe (niesteroidowe leki przeciwzapalne środki nienarkotyczne działanie przeciwbólowe + agenta psychostymulantem) Farmakodynamika: łączony preparat zawierający kwas acetylosalicylowy, kofeiny i kwasu paratsetamol.Atsetilsalitsilovaya ma przeciwgorączkowe i przeciwzapalne, zmniejsza ból, szczególnie spowodowane przez proces zapalny, a także hamuje agregację liczba płytek krwi i zakrzepica, poprawia mikrokrążenie w ognisku zapalnym etamol ma działanie przeciwbólowe, przeciwgorączkowe i przeciwzapalne działanie jest bardzo słabe, co wiąże się z jego wpływem na środku podwzgórze termoregulacji i niewielkie zdolności do hamowania syntezy prostaglandyn w obwodowym tkanyah.Kofein zwiększa pobudliwość rdzenia odruchu kręgowego pobudza centra oddechowych i naczynioruchowy, rozszerza naczynia krwionośne w mięśniach szkieletowych mózg, serce, nerka, zmniejsza agregację płytek; zmniejsza senność, zmęczenie, zwiększa sprawność psychiczną i fizyczną. Ta kombinacja kofeiny w małej dawce zasadniczo nie stymulujące na centralny układ nerwowy (OUN), ale promuje normalizację mózgowego napięcia naczyń i prędkości krovotoka.Farmakokinetika: kwas acetylosalicylowy Po spożyciu odpowiednio wchłaniany. Podczas wchłaniania jest on poddawany przedsyslowemu wydalaniu w ścianie jelit i w wątrobie (jest deacetylowany).Zaabsorbowana część jest szybko hydrolizowana przez cholinesterazę osocza i esterazę albuminy. W organizmie kwas acetylosalicylowy krąży w połączeniu z białkami do 90%. Salicylany łatwo przenikają do tkanek i płynów ustrojowych, w tym stawów, mazi i płynów otrzewnowych. TCmax - 2 godziny dla postaci dawkowania o właściwościach buforujących Biotransformowany w wątrobie z utworzeniem 4 metabolitów. wydalanie kwasu askorbinowego odbywa się głównie przez aktywne wydzielanie do kanalików nerkowych w postaci odpowiedniej kwas salicylowy (60%) i jego metabolitów. Na alkalizacji moczu pogarsza proces wchłaniania zwrotnego zjonizowanych salicylany, ich wydzielanie jest znacznie wzrosła. Szybkość eliminacji jest zależny od dawki: przy odbiorze niskich dawek 1/2 T jest 02.03 godzin rosnącymi dawkami - może wzrosnąć do 15-30 godzin Nowonarodzone salicylany eliminacji wykonanych znacznie wolniej niż u dorosłych .. Salicylany przez łożysko, w małych ilościach, są wydzielane molokom.Paratsetamol piersi: szybko absorbowane z przewodu pokarmowego. TCmax - 0,5-2 h; Cmax - 5-20 mcg / ml. Komunikacja z białkami osocza wynosi do 15%. Gematentsefalichesky przenika przez barierę (BBB) ​​.Metaboliziruetsya wątroby sprzęgania z glukuronidów i siarczany, a także częściowo utleniane przez enzymy mikrosomalne wątroby. W tym ostatnim przypadku powstają toksyczne pośrednie metabolity, które następnie sprzęga się z glutationem, a następnie z cysteiną i kwasem merkapturowym. Głównymi izoenzymami cytochromu P450 dla tego szlaku są izoenzym CYP2E1, CYP1A2 oraz w mniejszym stopniu CYP3A4. Na niedobór glutationu, metabolity te mogą powodować uszkodzenia i martwicy dorosłą gepatotsitov.U panuje glukuronidacji, u niemowląt i małych dzieci - zasiarczenie. Sprzężone metabolity paracetamol (glukuronianów, siarczany i koniugaty glutationu) mają niską farmakologicznego (włączając toksyczne) aktivnostyu.Dopolnitelnymi paracetamolu szlaków metabolicznych hydroksylacji 3-gidroksiparatsetamola i metoksylowania do 3 metoksiparatsetamola które następnie sprzężonego z glukuronianów lub siarczany. Wydalane przez nerki głównie w postaci produktów koniugacyjnych, mniej niż 5% jest wydalane w postaci niezmienionej. T 1/2 - 4/1 h Starsi pacjenci klirens leku i zwiększone T1 / 2.Menee 1% akceptowalnego dawki matki paracetamolu opieki wchodzi piersi moloko.Kofein: dobrze wchłania się w jelicie ..Absorpcja zachodzi głównie z powodu lipofilowości, ale nie rozpuszczalności w wodzie. TCmax - 50-75 minut po spożyciu, Cmax - 1,58-1,76 mg / l. Jest szybko rozprowadzany we wszystkich narządach i tkankach ciała, łatwo penetruje BBB i łożysko. Objętość dystrybucji u dorosłych wynosi 0,4-0,6 l / kg, au noworodków 0,78-0,92 l / kg. Komunikacja z białkami krwi (albuminą) - 25-36% Ponad 90% dzieci przechodzi metabolizm w wątrobie, do 10-15% u dzieci w pierwszych latach życia. U dorosłych około 80% dawki kofeiny jest metabolizowane do paraksantyny, około 10% do teobrominy i około 4% do teofiliny. Związki te są następnie demetylowane do monometyloksantyny, a następnie do metylowanych kwasów moczowych: T 1/2 u dorosłych - 3,9-5,3 godziny (czasami do 10 godzin), u noworodków (do 4-7 miesięcy życia) - do 130 godzin. głównie przez nerki w postaci metabolitów. Wydalanie 1-2% kofeiny u dorosłych i do 85% u noworodków odbywa się w niezmienionej postaci.

Wskazania

Zespół bólu o łagodnej i umiarkowanej nasileniu (o różnej genezie): Ból głowy różnego pochodzenia, Migrena, Ból zęba, Bóle mięśniowe, Bóle stawów, Neuralgia, Algomenorrhea, Gorączka z ARVI (w tym grypa).

Przeciwwskazania

Nadwrażliwość na lek; pełne lub niepełne połączenie astmy, polipowatości nosa i nietolerancji kwasu acetylosalicylowego i innych niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NLPZ); erozyjne i wrzodziejące uszkodzenia przewodu żołądkowo-jelitowego, wrzodu trawiennego i 12 wrzodów dwunastnicy (w ostrej fazie), krwawienia z przewodu pokarmowego; hipokonagulacja, hemofilia, skaza krwotoczna, hipoprotrombinemia; interwencja chirurgiczna obejmująca krwawienie; nadciśnienie wrotne; ciężka choroba niedokrwienna serca, ciężkie nadciśnienie; awitaminoza K; niewydolność nerek; ciąża (I i III trymestr), laktacja; niedobór dehydrogenazy glukozo-6-fosforanowej, laktazy, nietolerancji laktozy, zespołu złego wchłaniania glukozy-galaktozy; jaskra; zaburzenia lękowe (agorafobia, zaburzenia lękowe), drażliwość, zaburzenia snu; dzieci do 15 lat (ryzyko zespołu Reye'a u dzieci z hipertermią na tle chorób wirusowych) Z ostrożnością: Dna moczanowa, choroba wątroby, niewydolność nerek i wątroby, łagodna hiperbilirubinemia (w tym zespół Gilberta), alkoholowe uszkodzenie wątroby, alkoholizm , ciąża, laktacja, starość.

Stosuj podczas ciąży i laktacji

Kwas acetylosalicylowy ma działanie teratogenne; po zastosowaniu w pierwszym trymestrze prowadzi do wad rozwojowych - rozdwajania podniebienia górnego; w trzecim trymestrze - do zahamowania aktywności zawodowej (zahamowanie syntezy prostaglandyn), do zamknięcia przewodu tętniczego u płodu, co powoduje hiperplazję naczyń płucnych i nadciśnienie tętnicze w naczyniach krążenia płucnego. Jest wydzielany do mleka matki, co zwiększa ryzyko krwawienia u dziecka z powodu dysfunkcji płytek krwi.
Dawkowanie i sposób podawania
Dorośli i dzieci w wieku powyżej 15 lat powinni przyjmować doustnie (podczas lub po posiłku) 1-2 tabletki 3-4 razy dziennie w odstępie między dawkami 4-8 godzin. Maksymalna dawka dobowa to 8 tabletek. Czas przyjmowania leku wynosi nie więcej niż 5 dni w postaci leku przeciwbólowego i nie więcej niż 3 dni - jako środek przeciwgorączkowy (bez recepty i obserwacji lekarskiej). Zwiększenie dziennej dawki leku lub czasu leczenia jest możliwe tylko po konsultacji z lekarzem.

Efekty uboczne

Z przewodu pokarmowego: ból żołądka, nudności, wymioty, hepatotoksyczność, erozyjne i wrzodziejące uszkodzenia przewodu pokarmowego, z układu sercowo-naczyniowego: tachykardia, podwyższone ciśnienie krwi, reakcje alergiczne: wysypka skórna, świąd, obrzęk naczynioruchowy, przekrwienie skóry , Zespół Stevensa-Johnsona, Layel, skurcz oskrzeli, z centralnego układu nerwowego: zawroty głowy, ból głowy, z układu moczowego: nefrotoksyczność, uszkodzenie nerek z martwicą brodawkowatej, od strony koagulacji układ krwionośny: niedokrwistość, methemoglobinemia, zmniejszona agregacja płytek krwi, małopłytkowość, hipokonagulacja, zespół krwotoczny (krwawienia z nosa, krwawiące dziąsła, plamica, itp.) Z narządów zmysłów: zaburzenia widzenia, szum w uszach, głuchota, zespół Reye u dzieci hiperpyreksja, kwasica metaboliczna, zaburzenia układu nerwowego i psychiki, wymioty, zaburzenia czynności wątroby) Paracetamol. Możliwe są nudności, bóle w nadbrzuszu (okolice brzucha, znajdujące się bezpośrednio pod punktem zbieżnym łuków i mostka); reakcje alergiczne, takie jak wysypka skórna, swędzenie, pokrzywka, obrzęk naczynioruchowy.Rzadko - niedokrwistość (zmniejszenie stężenia hemoglobiny we krwi), małopłytkowość (zmniejszenie liczby płytek we krwi), methemoglobinemię (podwyższony poziom methemoglobiny we krwi - pochodna hemoglobiny, która nie jest w stanie przenosić tlenu). Przy długotrwałym stosowaniu w dużych dawkach możliwe jest działanie hepatotoksyczne (uszkadzające wątrobę) Przy długotrwałym stosowaniu, szczególnie w dużych dawkach, paracetamol może mieć działanie nefrotoksyczne (uszkodzenie nerek) Kwas acetylosalicylowy. Objawy dyspeptyczne (nudności, ból brzucha). Przy długotrwałym stosowaniu może wystąpić zapalenie żołądka, wrzód żołądka i dwunastnicy, możliwe krwawienie z żołądka. Czasami występują reakcje alergiczne: skurcz oskrzeli, obrzęk naczynioruchowy, reakcje skórne, kofeina. Czasami przy stosowaniu kofeiny, bezsenności, kołatania serca, drżenia kończyn, dzwonienia w uszach, duszności i wymiotów. Ponadto nadużywanie narkotyków może powodować uzależnienie od narkotyków.

Przedawkowanie

Objawy: łagodne zatrucie - bladość skóry, nudności, wymioty, ból żołądka, zawroty głowy, szumy uszne, ciężkie zatrucia - letarg, senność, zapaść, drgawki, skurcz oskrzeli, trudności w oddychaniu, bezmocz, krwawienie, anoreksja, niedokrwistość Objawy nieprawidłowej czynności wątroby mogą pojawić się w ciągu 12-48 godzin po przedawkowaniu. W ciężkim przedawkowaniu - niewydolność wątroby z postępującą encefalopatią, śpiączka, śmierć; ostra niewydolność nerek z martwicą cewkową (w tym bez poważnego uszkodzenia wątroby); arytmia, zapalenie trzustki Początkowo hiperwentylacja centralna płuc prowadzi do zasadowicy oddechowej (duszność, duszenie, sinica, zwiększone pocenie się). Wraz ze wzrostem zatrucia postępująca depresja oddechowa i oksydacyjna dysocjacja fosforylacji powodują kwasicę oddechową Leczenie: ciągłe monitorowanie równowagi kwasowo-zasadowej i elektrolitowej; w zależności od stanu metabolizmu - wprowadzenie wodorowęglan sodu, cytrynian sodu lub mleczanu sodowego. Rosnąca alkaliczność rezerwy zwiększa wydalanie kwasu acetylosalicylowego z powodu alkalizacji moczu Wprowadzanie donatorów grup SH i prekursorów syntezy glutationu - metioniny w ciągu 8-9 godzin po przedawkowaniu i acetylocysteinie - w ciągu 8 godzinPotrzeba dodatkowych środków terapeutycznych (dalsze wprowadzenie metioniny we wprowadzaniu acetylocysteiny) jest określana w zależności od stężenia paracetamolu we krwi, jak również od czasu, jaki upłynął po jej przyjęciu.

Interakcje z innymi lekami

Wzmacnia działanie heparyny, pośrednich antykoagulantów, rezerpiny, hormonów steroidowych i leków hipoglikemizujących. Jednoczesne spotkanie z innymi NLPZ, metotreksat zwiększa ryzyko wystąpienia działań niepożądanych. Długotrwałe stosowanie paracetamolu i innych NLPZ zwiększa ryzyko rozwoju nefropatii przeciwbólowej i nekrozy brodawkowatej nerki, wystąpienia schyłkowej niewydolności nerek Jednoczesne długotrwałe podawanie paracetamolu w dużych dawkach i salicylanach zwiększa ryzyko rozwoju raka nerki lub pęcherza moczowego. fundusze, a także środki moczopędne, które promują wydalanie kwasu moczowego. Induktory wątrobowych enzymów mikrosomalnych (fenytoina, barbiturany, ryfampicyna, fenylobutazon, trójcykliczne leki przeciwdepresyjne), etanol i leki hepatotoksyczne (HP) zwiększają produkcję hydroksylowanych aktywnych metabolitów, co umożliwia rozwój ciężkiego zatrucia nawet przy niewielkim przedawkowaniu. Długotrwałe stosowanie barbituranów zmniejsza skuteczność paracetamolu. Induktory enzymów mikrosomalnych wątroby (w tym cymetydyna) zmniejszają ryzyko działania hepatotoksycznego paracetamolu Metoklopramid przyspiesza wchłanianie paracetamolu. Pod wpływem paracetamolu T1 / 2 chloramfenikol wzrasta 5-krotnie. Wielokrotne stosowanie paracetamolu może nasilać działanie leków przeciwzakrzepowych (pochodnych kumaryny) poprzez zmniejszenie syntezy czynników prokoagulacyjnych w wątrobie. Jednoczesne przyjmowanie paracetamolu i etanolu zwiększa ryzyko wystąpienia ostrego zapalenia trzustki Diflunisal zwiększa stężenie paracetamolu w osoczu o 50%, co powoduje ryzyko hepatotoksyczności, leki mielotoksyczne zwiększają hematotoksyczność leku, kofeina przyspiesza wchłanianie ergotaminy.

Instrukcje specjalne

Dzieci w wieku poniżej 15 lat nie mogą przepisać leków zawierających kwas acetylosalicylowy, ponieważ w przypadku infekcji wirusowej mogą zwiększać ryzyko zespołu Reye'a. Objawy zespołu Reye'a są przedłużone wymioty, ostrej encefalopatii, powiększenie wątroby. Przy przedłużonym stosowaniu leku wymaga monitorowania krwi obwodowej i stanu czynnościowego wątroby. Pacjenci z nadwrażliwością lub reakcjami astmy na salicylany lub ich pochodne kwasu acetylosalicylowego mogą być przepisani wyłącznie z zachowaniem specjalnych środków ostrożności (w zakresie usług ratunkowych). Ponieważ kwas acetylosalicylowy spowalnia koagulację krwi, pacjent, jeśli ma poddać się operacji, musi wcześniej poinformować lekarza o przyjęciu leku. Kwas acetylosalicylowy w niskich dawkach zmniejsza wydalanie kwasu moczowego. U pacjentów z odpowiednią predyspozycją może to w niektórych przypadkach wywołać atak dny moczanowej. Podczas leczenia należy porzucić stosowanie etanolu (zwiększone ryzyko krwawienia z przewodu pokarmowego) Wpływ na zdolność prowadzenia samochodu i innych pojazdów W okresie leczenia należy zachować ostrożność podczas prowadzenia pojazdów i podejmowania innych potencjalnie niebezpiecznych czynności wymagających zwiększonej koncentracji i szybkości reakcje psychomotoryczne.

Reviews